Fára mászni szabad! - Történetek a Világuccából
![]() |
(c) a szerző privát fotói |
Az eperszájúnak ugyan földig ért a lába, de meglehetősen kurta volt. Ez később sok vita és néhány bók forrása is lett, az eperszájú ugyanis váltig állította, hogy minél kurtább a lábad, annál nehezebb feldönteni, mert alacsonyan van az ember súlypontja, de ebben a pillanatban az alacsonyan lévő súlypont, meg a stabil állás még nem foglalkoztatta.
Fára akart ugyanis mászni, amihez az alacsony termet és kurta láb kedvezőtlen feltételnek számított. A diófa magasából Zsóóóci öltötte rá a nyelvét, ami szép nem volt, csak szabályszerű. Szívesen segített volna a kicsinek, de a fán saját magára kellett vigyáznia, és a tökmagnak semmi keresnivalója nem volt ott, míg nem tud egyedül felmászni. Ez volt ugyanis a szabály.
Fára mászni szabad, de csak önerőből és csak olyan magasra, ahonnan biztonságosan le tud jönni, aki felmászott. No meg lássuk be, az iskolás nagyfiúnak sem volt mindig kedve a bőgő vagy pukkancs óvodáshoz. Persze az eperszájút sem kellett félteni, mert hintázni attól még tudott és fülrepesztő hamissággal kornyikálni is. Valahol hallotta és megtanulta egy dal refrénjét:
Nehezen, többszöri nekifutásra aztán eljött a tavasz, az eperszájú otthoni melegítője kurta lett, a bokája fölé ért csak. A kerek arca is megvékonyodott, a szemében komollyá vált a huncutság mögötti csillogás. És fára mászni is megtanult, igaz, nem minden fiaskó nélkül.
Az agyonmosott, kedvenc, barna melegítőnadrágja bánta az egyik kísérletet. Az eperszájú a rügyező almafán tornázott épp, amikor megtörtént a baj. Lefelé jövet a nadrág beleakadt az egyik metszett ágcsonkba, az eperszájú kezéből pedig kicsúszott a mindenség, fástól, levelestől, tavaszostól. Lógott tehát a nadrág ülepénél akadva a fán a föld felett eperszájmagasságban hasalva. Kiáltani nem mert, mert a rügyező gyümölcsfákra az eljövendő termés miatt nem szabadott fölmászni. Megfordulni nem tudott, hát csak kalimpált és szidta a fűzfán fütyülő rézangyalok összes pereputtyát halk döngicséléssel, mint valami boldogtalan méhecske.
Végül a nadrág adta meg magát és az eperszájú tompa puffanással lehasalt a sarjadó fűbe. Mérgesen állt fel és megvizsgálta a nadrágon keletkezett kétujjnyi lyukat, majd a rügyet, aminek az égegyatta világon semmi bántódása nem esett. Dühösen meredt az almafára, majd előretrappolt az udvarba.
A dolog persze a legközelebbi mosásnál kiderült, de az akkor már otthon lábadozó Mamóca csendes mosolygással befoltozta a lyukat, az eperszájú pedig mókusokat megszégyenítő ügyességgel vette birtokba a konyhakert, majd a közeli park fáit is.
Egy napon aztán az orgonafára is felmerészkedett, pontosabban Cikimama nyári konyhájának a tetejére. Mivel jól nevelt gyerek volt, így illedelmesen köszönt a szomszéd néninek, aki rémülten fedezte fel a tetőn hasaló eperszájút:
- Jössz le onnan, te átokfajzat!
Az átokfajzat azonban csak somolygott a kakaóbajusza alatt és a tetőn maradt, a harmadik szomszéd galambjainak nagy bosszúságára. Egy délután aztán a Nanica néniék cseresznyefájáról Papóca műhelyénél is magasabbról az eperszájúra kacsintottak a cseresznyék. Pirosan ringatóztak a fa csúcsán, ahova Gyuszi, Nanica néni fia létrán mászott és Zsóci is mindig a kertkapun ment át a szomszédba cseresznyét enni. Igaz, a gyerekeknek oda is szabad bejárásuk volt. Hangosan köszöntek és már a fa magasában jártak, jókedvű nagylelkűséggel dobálva le a tyúkoknak a kukacos cseresznyét.
Az eperszájú már indult volna a kapu felé, amikor eszébe ötlött, hogy a minap a szomszéd kakas megpróbálta megcsípni. Akadtak időről időre a Világuccában efféle ostoba szárnyasok, csakhogy a kiscsirkék még nem keltek ki, tehát a kakas vélhetően még nem végezte a vasárnapi fazékban, így a kislány megtorpant. Kaján mosolyra szaladt a szája.
Körbekémlelt, de egy fölnőtt sem volt látótávolságban, így az eperszájú különösebb óvatosság nélkül besétált a saját baromfiudvarukra, ahonnét a tyúkház tetejére mászott, onnan már könnyűszerrel elérte a műhely tetejét, hogy a tetőgerincen üldögélve belakmározzon a cseresznyéből, vígan köpködve a magokat. A nagy vígságban észre sem vette, hogy Gyuszi kint jár az udvaron és kis híján fejbetalálta.
- Ej a mindenségét a hülye galambjainak! – nézett fel, ám ekkor észrevette a kislányt. – Hát te meg mit csinálsz ott? Lopod a cseresznyét?
- Szedjek neked is? - kérdezte az eperszájú, azzal átmászott a tetőről a fára.
- Szedhetsz – válaszolta a másik. – Csak várj, átöltözöm.
Azzal Gyuszi bement a házba, hogy megváljon a kalauz egyenruhájától. Kis idő múlva sörrel a kezében lépett ki az udvarra:
- Gyere le, érik a fehér cseresznye is a kisfán!
- Csíp a kakas!
- Az öreganyád, az csíp, gyere csak le bátran! – az eperszájú leóvakodott, mert a fehér cseresznye, pont mint a pirosbélű körte, roppant vonzó csemege volt, még a pukkadásig tömött cseresznyehasú eperszájúak számára is.
A kislány bátran felmászott a fán, a létrát nagyvonalúan figyelmen kívül hagyta, az ilyen ingatag jószágokon tériszonya volt, és gyorsan teliszedte a vendűt, ami Nanica néni nyomott a kezébe. Mire lemászott, az edényt előtte gondosan leadta Gyuszi kezébe, aki addig kiitta a sörét, zacskó is került.
- Vigyél öreganyádnak is! – mondta a szomszéd néni.
- Köszönöm! – mondta az eperszájú és tréfásan összecsapta a bokáját, majd tisztelgett és peckes léptekkel elvonult. A kakast gondosan szemmel tartva.
Másnapra aztán előkerült Zsóci is és a két gyerek a műhely tetőgerincén tömte magát cseresznyével a két udvar tyúkjainak nagy örömére. Még akkor se kerültek a kapu felől, amikor a kiscsirkék kikeltek, a csípős kakas pedig földi pályafutását bevégezve a vasárnapi fazékba került.
Megjegyzések